Board of Trustees

Janet Buening Sybil Mullin
Danielle Discepoli Theresa Nelson
Emily Geiger Draugelis Todd Roe
Dave Hapner Andy Scarpitti
Scott Hassell Alfred Shikany
Andrew Lewis Bob Smyth
Norman Lewis Gary Wollenweber
Jeffrey Lovelace

 

Officers & Executive Committee

President Bob Smyth
Vice President Todd Roe
Communications Secretary Theresa Nelson
Treasurer Andrew Lewis
Recording Secretary Sybil Mullin
Executive Committee Member Andrew Scarpitti

 

Committees (with a brief description)

AdministrativeBy-Law Review, Editorial Board of Review
Ad Hoc Chair: Ann Gerwin
Members: Carl Uebelacker, Janet Buening, Sybil Mullin, Alfred Shikany

CommunicationsTechnology/Web Site, mass e-mail distribution, e-newsletter, social media, Newsletter and other print communication
Co Chairs for Web and External Communication: Norm Lewis, Janet Buening
Members: Emily Geiger, Jeff Lovelace, Gytis Matulaitis, Alfred Shikany, Theresa Nelson

Community Outreach & DevelopmentCommunity Awareness, Fundraising Events, and all other similar matters, including Spring Annual Meeting and other meetings, Person(s) of the Year awards.
Chair: Alfred Shikany
Members: Janet Buening, Andy Lewis, Jeff Lovelace, Bob Smyth, Danielle Discepoli

MembershipMembership
Chair: Emily Geiger

East Hyde ParkAll matters relating to East Hyde Park
Chair: Bob Smyth
Members: Jay Ashmore, Tim Schirming, Norm Lewis

EducationAll matters relating to public or private schools and education.
Chair: Jeff Lovelace
Members: Janet Buening, Sybil Mullin, Andy Lewis, Dave Hapner

EnvironmentBeautification, Parks, Street Trees, Recreation, Traffic, Public Safety, Lunken Airport, and all other similar matters.
Members: Danielle Discepoli, Dave Hapner, Alfred Shikany, Carl Ubelacker

FinanceAll matters relating to the budget, funding requests, and financial matters
Chair: Norm Lewis
Members: Janet Buening, Andy Lewis, Andy Scarpitti

NominatingAppointed by Executive Committee, as required under By Laws.
Chair: Sybil Mullin
Members: Andrew Lewis, Sybil Mullin, Janet Buening, Andy Scarpitti

PLAN Hyde ParkLong Range Plan ad hoc committee
Chair:  Janet Buening
Members: Dave Hapner, Scott Hassell, Andy Lewis, Norm Lewis, Gary Wollenweber

Traffic and Public SafetyAll Matters related to traffic and safety concerns
Chair:  Todd Roe
Members: Dave Hapner, Shannon Keese

ZoningAll matters relating to Zoning & building codes, property maintenance, and Urban Design District.
Chair: Gary Wollenweber
Members: Couper Gardiner, Scott Hassell, Norm Lewis, Michael Mauch, Tom Petre, Carl Ubelacker, Danielle Discepoli

HPNC Representatives to:

Ault Park Advisory Council Alfred Shikany, Theresa Nelson
Hyde Park Center for Older Adults & Gaslight Gala Janet Buening
Hyde Park East Business Association Bob Smyth
Hyde Park East Steering Committee Bob Smyth, Norm Lewis
Hyde Park School LSDMC Jeff Lovelace
Hyde Park Square Business Association Janet Buening
Hyde Park Neighborhood Improvement Corporation HPNC Representatives on HPNIC are:
Janet Buening, Norm Lewis, Scott Hassell, Carl Uebelacker
Invest in Neighborhoods NSP Managers: Norm Lewis, Bob Smyth
July 4th Committee Alfred Shikany
Wasson Way Bike Path HPNC Liaison: Jeff Lovelace, Danielle Discepoli

Get The Word Out

 

Fundraiser Search

Looking for someone participating in an event?