Board of Trustees

Louisa Adams Len Sauers
Janet Buening Andy Scarpitti
Emily Geiger Draugelis Alfred Shikany
Tony Haslinger Bob Smyth
Andrew Lewis Carl Uebelacker
Norman Lewis Gary Wollenweber
Jeffrey Lovelace Rob Pasquinucci
Sybil Mullin


Officers & Executive Committee

President Andy Scarpitti
Vice President Bob Smyth 
Communications Secretary Norm Lewis
Treasurer Len Sauers
Recording Secretary Sybil Mullin
Executive Committee Member Rob Pasquinucci   





Committees (with a brief description)



AdministrativeBy-Law Review, Editorial Board of Review
Ad Hoc Chair: Ann Gerwin
Members: Carl Uebelacker, Janet Buening, Sybil Mullin

Communications Technology/Web Site, mass e-mail distribution, e-newsletter, social media, Newsletter and other print communication
Co Chairs for Web and External Communication: Carl Uebelacker, Janet Buening
Members: Alfred Shikany, Nathanael O’Der  Chair for Print Media: Jeff Lovelace Members: Janet Buening

Community Outreach & DevelopmentMembership, Community Awareness, Fundraising Events, and all other similar matters, including Spring Annual Meeting and other meetings, Person(s) of the Year awards.
Chair: Alfred Shikany
Members: Janet Buening, Bob Smyth
Membership: Jeff Lovelace

Members: Louisa Adams
Meetings: Sybil Mullin, Tom Petre

East Hyde Park – All matters relating to East Hyde Park   [New standing committee 4/8/14]
Chair: Bob Smyth
Members: Rob Pasquinucci, Jay Ashmore, Tim Schring

EducationAll matters relating to public or private schools and education.
Chair: Jeff Lovelace
Members: Louisa Adams, Janet Buening, Sybil Mullin

EnvironmentBeautification, Parks, Street Trees, Recreation, Traffic, Public Safety, Lunken Airport, and all other similar matters.
Chair: Carl Uebelacker
Members, Louisa Adams, Alfred Shikany

FinanceAll matters relating to the budget, funding requests, and financial matters
Chair: Norm Lewis
Members: Louisa Adams, Janet Buening, Len Sauers, Andy Scarpitti

NominatingAppointed by Executive Committee, as required under By Laws.
Chair: Len Sauers
Members: Norm Lewis, Sybil Mullen, Carl Uebelacker

ZoningAll matters relating to Zoning & building codes, property maintenance, and
Urban Design District.
Chair: Gary Wollenweber
Members: Carl Uebelacker, Norm Lewis, Tom Petre, Tony Haslinger

Sub-Committee for Architectual Overlay District Char: Tony Haslinger: et al.


HPNC Representatives to:

Ault Park Advisory Council Alfred Shikany
Hyde Park Center for Older Adults & Gaslight Gala To Be Named
Hyde Park East Business Association  Boby Smyth
Hyde Park East Committee  Bob Smyth,  Rob Pasquinucci
Hyde Park School LSDMC  Jeff Lovelace
Hyde Park Square Business Association Andy Scarpitti
Hyde Park Neighborhood Improvement Corporation

HPNC Representatives:
Janet Buening, Norm Lewis, Rick Naberhaus. Carl Uebelacker

Invest in Neighborhoods

NSP Manager:
Norm Lewis, Bob Smyth

July 4th Committee Alfred Shikany
Wasson Way Bike Path HPNC Liaison: Jeff Lovelace; Rob Pasquinucci, Tony Haslinger



Get the word out


Fundraiser Search

Looking for someone participating in an event?